Wszystkie liczące się komitety wyborcze w mieście odkryły karty i podały nazwiska polityków, którzy jesienią rywalizować będą o fotel prezydenta Bielska-Białej po Jacku Krywulcie. Z duża dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że największe szanse na elekcję mają Jarosław Klimaszewski, Przemysław Drabek oraz Janusz Okrzesik. Ale w wyborach udział weźmie jeszcze co najmniej dwóch kandydatów, więc prawdę poznamy dopiero po przeliczeniu głosów z urn wyborczych.

Jako pierwszy oficjalnie udział w wyborach na prezydenta Bielska-Białej ogłosił Przemysław Drabek, a właściwie jego kandydaturę zatwierdziła Rada Polityczna PiS. Następnie start pod szyldem Koalicji Obywatelskiej zapowiedział Jarosław Klimaszewski, a w ostatnich dniach karty odkrył Janusz Okrzesik, który potwierdził chęć ponownego kandydowania o najważniejszy fotel w mieście.

Kandydaci prawicy i lewicy

Ale lista nie kończy się na trzech nazwiskach. Według informacji portalu, kandydata na prezydenta Bielska-Białej wystawi także komitet „Twój samorząd”, powstały z myślą o wyborach samorządowych. W jego skład wchodzą przedstawiciele m.in. partii Wolność oraz stowarzyszeń: Patriotyczny Ruch Wolnościowy, Libertariańskiego oraz Normalny Kraj. Na potrzeby tego sondażu koalicja wyborcza wskazała Bronisława Foltyna jako potencjalnego kandydata, ale nie jest to decyzja zatwierdzona przez koalicjantów.

Kandydata na najważniejszy urząd w mieście będzie miała też lewica. Jak ustalił nasz portal, obecnie trwają rozmowy różnych podmiotów i stowarzyszeń, które wspólnie utworzą listę do Rady Miejskiej pod szyldem SLD Lewica Razem. Niemal na pewno kandydatem porozumienia tych podmiotów nie będzie Przemysław Koperski, który cztery lata temu ubiegał się o fotel prezydenta miasta. Nazwisko kandydata, a najprawdopodobniej kandydatki, powinniśmy poznać najpóźniej na początku wakacji.

Na kogo oddałby Pan/Pani głos w wyborach na prezydenta Bielska-Białej, gdyby wybory odbyły się dzisiaj?

Przemysław Drabek (Zjednoczona Prawica) - 39 lat. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej, od ponad 12 lat zaangażowany zawodowo w życie miasta i sprawy mieszkańców. Obecnie pracuje na stanowisku dyrektora ds. rozwoju w spółce Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki oraz zasiada w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pomysłodawca karty „Rodzina+”, promuje rozwój polityki senioralnej, wspiera działania na rzecz sportu dzieci i młodzieży oraz organizację pozarządowe. Aktywny członek rad społecznych Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego oraz Szpitala Wojewódzkiego. Cztery lata temu z ramienia PiS ubiegał się o fotel prezydenta Bielska-Białej, uzyskując aż 12 477 głosów mieszkańców miasta. Żonaty, aktywny uczestnik imprez sportowych nie tylko jako kibic, ale również zawodnik.

Bronisław Foltyn (Twój Samorząd) - 44 lata. Przedsiębiorca, bielszczanin, studiował informatykę oraz marketing i zarządzanie, prowadzi działalność gospodarczą w branży telekomunikacyjnej oraz gastronomicznej. Od 18 lat aktywnie działa na rzecz propagowania wolnego rynku. W latach 2001-2004 prezes Unii Polityki Realnej w Bielsku-Białej, założyciel Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia KoLiber, szef sztabu wyborczego Janusza Korwina-Mikke w wyborach parlamentarnych w 2004 roku. W 2005 i 2007 roku kandydował w wyborach parlamentarnych z list PO, w 2014 roku działał na rzecz referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej (zebrano ponad 16 tys. podpisów). Od 2015 roku jest prezesem regionalnych struktur partii KORWIN, a następnie Wolność. Założyciel Fundacji Stojałowskiego.

Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) - 48 lat. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomii w Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Prywatnie mąż Ewy, tata Karoliny, Kuby i Ryśka. Od dziesięciu lat prezes Bezalin S.A. w Bielsku-Białej. Szef bielskiej Platformy Obywatelskiej. Od 2006 roku zasiada w Radzie Miejskiej Bielska-Białej jako jej przewodniczący. Pełni funkcję szefa zespołu weryfikacyjnego ds. budżetu obywatelskiego. Członek OSP Stare Bielsko, odznaczony srebrną odznaką za zasługi dla pożarnictwa, Honorowy Członek Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, członek bielskiej Rady Pożytku Publicznego. Za współpracę z seniorami odznaczony złotą odznaką Zasłużony dla Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Od maja 2017 prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Janusz Okrzesik (Niezależni.BB) - 54 lata. Doktor nauk politycznych, zawodowo związany z Akademią Ignatianum w Krakowie. Działał w opozycji antykomunistycznej, w latach 1989-2001 poseł, a następnie senator RP (m.in. z listy Unii Wolności). Czterokrotnie wybierany do Rady Miejskiej Bielska-Białej (m.in. z listy Platformy Obywatelskiej). Był prezesem TS Podbeskidzie, jest współautorem największych sukcesów klubu - awansu do ekstraklasy oraz półfinału Pucharu Polski. Cztery lata temu z listy Niezależnych.BB wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej, uzyskując 23,32 proc. głosów bielszczan. W decydującym starciu przegrał z Jackiem Krywultem (40,12 proc. głosów).

Aby wziąć udział w naszym sondażu, wystarczy kliknąć przycisk głosowania pod zdjęciem danego kandydata. Głosowanie potrwa do 23 czerwca godz. 12.00. Po upływie tego terminu przeliczymy głosy i ogłosimy oficjalne wyniki naszego sondażu. Głosowanie jest anonimowe, przy czym każdy może oddać tylko jeden głos.

Redakcja

Jak dotąd, portal bielsko.biala.pl przeprowadził dwa sondaże poparcia dla potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta miasta w wyborach samorządowych 2018. Wyniki: sondaż1 oraz sondaż2.

Aktualizacja, 23 czerwca godz. 12.30. Zamknęliśmy głosowanie. Omówienie wyników sondażu znajdziesz TUTAJ.