Nawet do wiosny 2020 roku mogą potrwać prace przy wycince drzew w centrum Bielska-Białej wzdłuż torów w kierunku Żywca - planują PKP Polskie Linie Kolejowe. W odpowiedzi na pytania portalu spółka zapewnia, że usunięte będą tylko drzewa, które realnie zagrażają bezpieczeństwu ruchu kolejowego.

Powracamy do sprawy wycinki kilkuset drzew rosnących wzdłuż torowiska w centrum Bielska-Białej (o sprawie pisaliśmy w ub. tygodniu TUTAJ). Dziś redakcja naszego portalu otrzymała stanowisko spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która przypomina, że zgodnie z ustawą o transporcie kolejowej oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury zobowiązana jest do utrzymania bezpieczeństwa w rejonie linii kolejowych.

- Prace związane z oczyszczeniem terenu z drzew stanowiących realne zagrożenie dla ruchu pociągów zapewnią bezpieczny przejazd pociągów. Oczyszczenie obejmuje pas szerokości 15 metrów z obu stron linii. Poprzedzone jest inwentaryzacją drzew w terenie, które są zakwalifikowane do usunięcia. Decyzję o ich usunięciu wydaje właściwy terytorialnie organ administracji (Urząd Miejski w Bielsku-Białej - przyp. red.) - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego spółki PKP PLK.

Według planów, prace przy usunięciu drzew rosnących wzdłuż linii kolejowej nr 139 z Bielska-Białej w kierunku Żywca mogą potrwać nawet do końca I kwartału 2020. - Obejmują jedynie drzewa realnie zagrażające bezpieczeństwu ruchu kolejowego, znajdujące się w obrębie pasa kolejowego - zapewnia nasza rozmówczyni.

W ub. roku na sieci kolejowej w całym kraju doszło do 973 zdarzeń, gdy pnie lub konary znalazły się na torach lub sieci trakcyjnej. - Spowodowało to opóźnienia 1354 pociągów pasażerskich. Porządkowanie terenów wokół linii kolejowej ma zapobiegać i ograniczać opisane zdarzenia - dodaje Katarzyna Głowacka z PKP PLK. O planie wycinki drzew na terenach kolejowych w Bielsku-Białej informowaliśmy w artykule PKP chcą wyciąć drzewa w centrum miasta? Społecznicy biją na alarm - foto).

bak