Karabiny i granaty jako uzbrojenie polskich żołnierzy prezentowane były dzieciom z Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Bielsku-Białej przez członków GRH Beskidy. Oburzeni prelekcją są przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którzy nazywają ją „lekcją zabijania w przedszkolu”.

Jak piszą przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Beskidy, do „lekcji patriotyzmu dla najmłodszych” doszło 22 października w Przedszkolu Integracyjnym nr 2 w Bielsku-Białej. - Opowiedzieliśmy o polskich żołnierzach w oddziałach leśnych oraz pokazaliśmy przykładowe uzbrojenie i umundurowanie, jakim dysponowali. Dzieci wykazały duże zainteresowanie, co nas niezmiennie ucieszyło - post o takiej treści pojawił się w mediach społecznościowych. Towarzyszyło mu kilka zdjęć, na których widać, jak najmłodsi oglądają i dotykają karabiny czy granaty.

W ostrym tonie skomentował pokaz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Przedstawiciele organizacji nazwali go „lekcją zabijania w przedszkolu”. - Granaty, pistolety maszynowe pokazywane kilkulatkom w przedszkolu - tak wyglądała "lekcja patriotyzmu" w przedszkolu w Bielsku-Białej. To pokaz narzędzi śmierci dla 4/5-letnich dzieci! - piszą w mediach społecznościowych, a post w ciągu kilku godzin zanotował kilka tysięcy interakcji.

O komentarz do prezentacji poprosiliśmy w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Czekamy na odpowiedź. Więcej o tej sprawie piszemy w artykule Karabin jako część umundurowania. Rodzice i dyrekcja bronią prelekcji.

bak