Rozpoczął się 28. Finał WOŚP w Bielsku-Białej. Nie straszna mu niedziela bez handlu - Galerie kwestują od wczoraj. W tegorocznej zbiórce weźmie czynny udział aż 500 wolontariuszy z trzech bielskich sztabów WOŚP. Trwa licytacja Złotego Serduszka. Kulminacją będą wydarzenia organizowane na Rynku.

W Bielsku-Białej działają trzy sztaby WOŚP. Jeden z nich mieści się w prywatnej firmie przy ul. Szybowcowej, drugi w V Liceum Ogólnokształcącym przy Lompy, a tradycyjnie największy - przy Sobieskiego w siedzibie bielskiego oddziału PCK. Wolontariuszy będzie można dziś spotkać na ulicach Bielska-Białej oraz w okolicznych miejscowościach, m.in. w Jaworzu, Kozach, Szczyrku, Bujakowie i Jasienicy. Zbiórka trwa w bielskich galeriach handlowych Gemini Park, Auchan, Decathlon i Sfera. Towarzyszą jej liczne imprezy oraz specjalnie zaplanowane atrakcje dla klientów.

O godzi. 14.00 na Rynku rozpocznie się wielki koncert, na który zaprezentują się zespoły: White Deer, Psyklon, Koszau, N.O.T, Walimy w kocioł, Hollywoodzka Szkoła Śpiewu Kasi Zaręby, Hertz Klekot, Pociąg Rock'n'Roll. Koncert poprowadzą Piotr Skucha, Michał J. Sandecki i Karol Maleszka. Goście będą mogli skosztować grochówki, którą przygotuje Fundacja Zabytków Techniki Militarnej. Nie zabraknie pokazów ratownictwa, a Bractwo Śródziemia z Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda przeniesie wszystkich w świat fantastyki. O godz. 20.00 bielszczanie wyślą światełko do nieba (o szczegółach piszemy w artykule Wielki koncert i światełko do nieba. Znamy program WOŚP w Bielsku-Białej).

Bielsko-Biała jest jedną z nielicznych miejscowości, gdzie można wziąć udział w licytacji Złotego Serduszka WOŚP. Serduszko przyznano w dowód uznania dla mieszkańców miasta i okolic, którzy z roku na rok ustanawiali kolejne rekordy zbiórek. Aktualna kwota, którą zaoferowano za Złote Serduszko z numerem 88 wynosi 16 tys. zł, ale sytuacja zmieni się dynamicznie.

Finał licytacji Złotego Serduszka nastąpi o godz. 20:30 w Chmielowych Podcieniach (ul. Podcienie 3). Postępy obserwować można na profilu na Facebooku Sztabu WOŚP Grupa Ratownictwa PCK Bielsko-Biała oraz na specjalnie utworzonym wydarzeniu - TUTAJ. Bielszczanie mogą także licytować unikatowy srebrny pierścień wykonany przez firmę Jubiler Schubert dla Magdaleny Kasiborskiej, aktualnej Miss Beskidów i Miss Polski 2019. Licytacja srebrnego pierścienia odbywa się w portalu allegro - TUTAJ.

Podczas 28. Finału WOŚP zbierane są fundusze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W ostatnim roku w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej w Polsce wykonano ponad 80 tys. operacji. Aby były one skuteczne i bezpieczne i aby miały jak najmniej powikłań, a wyniki nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej. Celem finału jest także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej.

Wkrótce więcej informacji na temat WOŚP w Bielsku-Białej.

bb

Foto: Piotr Bieniecki, KGO, Mirosław Jamro