Dziś w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisana zostanie umowa w sprawie utworzenia kolejowego połączenia transgranicznego z Katowic do Ostrawy. To zapowiadana tzw. szprycha, która docierać ma do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowa linia kolejowa ominie Bielsko-Białą.

Jak informowaliśmy już wiosną ub. roku (zob. artykuł Szybka kolej nie dla Bielska-Białej? Niepokojące plany nowej inwestycji), do CPK docierać mają pociągi z dziesięciu kierunków. Jedna z tzw. szprych zaplanowana została z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego. Trasa biegnie do planowanego Węzła Małopolsko-Śląskiego i dalej do Czechowic-Dziedzic. Następnie „szprycha” skręca w kierunku zachodnim, gdzie powstać ma linia kolejowa do Jastrzębia-Zdroju (miasto dziś nie ma dostępu do kolei) i dalej do czeskiej Ostrawy. Kolej dużych prędkości omija Bielsko-Białą.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dojdzie do uroczystego podpisania umowy o współpracy z dofinansowaniem unijnym pochodzącym z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) dla projektu utworzenia nowego połączenia transgranicznego na odcinku Katowice - Ostrawa sieci kompleksowej TEN-T (etap I). Beneficjentem inwestycji będzie Centralny Port Komunikacyjny, który powstać ma 35 km na zachód od Warszawy. Port ma być gotowy do 2027 roku.

bak