Badania na temat rozwoju epidemii w poszczególnych krajach pozwoliły na doprecyzowanie modelu, z którego wynika, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń wzrośnie z ok 10 tys. do 12 tys. Bez zmian pozostaje 25 kwietnia jako data, kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej - uważa ExMetrix.

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym m.in. w oparciu o sztuczną inteligencję. Według modelu prognostycznego tej firmy, maksimum epidemii koronawirusa w naszym kraju nastąpi w okolicach 25 kwietnia (szczegółowo o prognozie epidemii pisaliśmy TUTAJ).

Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 20,5 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach.

- Z naszych analiz od początku jasno wynika, że kluczowych czynnikiem wpływających na liczbę zarażeń jest ścisłe przestrzeganie przyjętych ograniczeń - twierdzi Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix.

Prognozowane i rzeczywiste dzienne przyrosty liczby zakażeń

 

Spółka prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz liczba zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana z liczbą ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości. - Włochy i Hiszpania są krajami z dużym odsetkiem osób starszych. Wielka Brytania i USA są bardziej otyłe - tłumaczy Łukoś.

Według danych Banku Światowego, prawie 37 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5 proc. i 5,9 proc. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9 proc. populacji powyżej 80. roku życia, to i tak jest to dwa razy więcej niż w Chinach, gdzie udział ludzi powyżej 80. lat to zaledwie 2 proc. W Hiszpanii to 6,1 proc., a we Włoszech 7 proc.

Jak te dane wyglądają w Polsce?
Otyłość kobiety: 22.2 proc.
Otyłość mężczyźni: 23.7 proc.
Nadwaga (bez rozróżniania płci): 58.3 proc.
Osoby 80 plus: 4,4 proc.
Średnia wieku w latach: 42.2
 
W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione takie obszary informacyjne, jak:
* Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach,
* Czynniki meteorologiczne,
* Stan opieki zdrowotnej w danym kraju,
* Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka (choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość),
* Struktura demograficzna społeczeństwa,
* Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.
 
bb