Na skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. 1 Maja w Bielsku-Białej doszło po południu do zderzenia samochodu osobowego szkoły jazdy z… jeleniem. Po kolizji jeleń uciekł i skrył się przed ludźmi na pagórku przy ul. Partyzantów. Dziś wieczorem zwierzę zostanie na krótki czas uśpione, a następnie przewiezione za miasto.

Do zderzenia samochodu nauki jazdy z dużym jeleniem doszło ok. godz. 13.10 (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Zderzenie "elki" z jeleniem w centrum Bielska-Białej. Zwierzę wskoczyło na maskę! - foto. Zwierzęciu najwyraźniej nic się nie stało. Chwilę po zderzeniu jeleń pobiegł w kierunku centrum miasta, a później ukrył się na pagórku przy ul. Partyzantów pomiędzy ul. Rejtana i ul. Sikorskiego.

Na miejsce wysłano patrole Straży Miejskiej i policji. Chodnik pomiędzy ul. Partyzantów a zarośniętym wzgórzem został wyłączony z ruchu. Powiadomiono Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Reksio oraz Fundację Mysikrólik. - Sprawa jest skomplikowana, gdyż akcja ma miejsce praktycznie w centrum miasta w godzinach szczytu. Teraz jakiekolwiek próby szukania tego jelenia nie mają sensu. Za duże ryzyko dla ludzi, w tym uczniów pobliskiej szkoły. Spłoszony jeleń w momencie nieudanego strzału może wybrać dowolną drogę ucieczki - powiedział nam Sławomir Łyczko z Fundacji Mysikrólik.

Nawet gdyby służby zablokowały ruch, zwierzę mogłoby przeskoczyć samochody, a wtedy może przemieścić się w dowolne miejsce. Lepiej więc poczekać do wieczora, gdy w mieście będzie mniejszy ruch. - Jeleń jest na tyle mądrym zwierzęciem, że jeżeli znajdzie swój „jakiś kącik” to czeka. Chcemy przeciągnąć ten jego „spokój” do wieczora. Będzie na miejscu lekarz weterynarii, który przygotuje strzykawki ze środkiem usypiającym - dodał nasz rozmówca.

Do czasu uśpienia jelenia ulice Partyzantów, Rejtana, Lompy i kilka innych zabezpieczają patrole policji oraz Straży Miejskiej. Jeżeli uda się uśpić jelenia, zostanie on przewieziony daleko za miasto, aby uniknąć powtórki takiej nietuzinkowej sytuacji, jak dzisiejsza. O przebiegu i rezultatach akcji piszemy obszernie w artykule Nocna obława na jelenia w środku miasta. Zwierzę wróciło do swego środowiska - ZDJĘCIA.

Tekst i foto: Mirosław Jamro