W niedzielny wieczór poznaliśmy nowe Królowe Beskidów. Werdykt jury regionalnego konkursu piękności poprzedził powrót do przeszłości połączony z prezentacją tegorocznych finalistek. Miss Beskidów 2018 została Anna Maria Jaromin z Katowic, a tytuł Miss Beskidów Nastolatek otrzymała Martina Czeszak z Bytomia. Publiczność miała inne zdanie i w konkursie Nastolatek swój tytuł przyznała Zofii Porębskiej z Bielska-Białej.

Cztery godziny - tyle trwały tegoroczne wybory Miss Beskidów, które od 30 lat organizuje niezmiennie Lucyna Grabowska. To samo jury wybierało równolegle Miss Beskidów Nastolatek (po raz 20). Gala odbyła się wczoraj w Bielskim Centrum Kultury, ale każdy zainteresowany mógł śledzić przebieg konkursu na żywo za pośrednictwem strony Film Factor (wszystkie kandadatki do korony Miss Beskidów 2018 prezentowaliśmy TUTAJ, a TUTAJ kandydatki do tytułu Miss Beskidów Nastolatek 2018).

Na ostatni guzik

Kandydatki do tytułów zaprezentowały się w kilku odsłonach. Pięknie wyglądała kolekcja dyplomowa znakomitej makijażystki Beaty Bojdy. Dziewczęta pojawiły się na scenie także w kolorowej odsłonie sygnowanej przez Lenkę Lassakovą ze Słowacji. Nie zabrakło marki Lulu Design, pokazu sukien ślubnych salonu Gracja Janiny Wawrzynek oraz mody męskiej MDM Gabriela Kowalewska, a także strojów kąpielowych firmy Gabbiano, bielizny firmy "Konrad" oraz "Świata Biustonoszy" Barbary Szatkowskiej.

- Nasze konkursy zawsze były swoistymi spektaklami tematycznymi. Pamiętam przedstawienie kosmiczne, retro, country, cyrkowe, kabaretowe, podróże dookoła świata, fashion, bajkowe, filmowe - wspominała Lucyna Grabowska. Niedzielne show było zapiete na ostatni guzik. Za choreografię wydarzenia odpowiadały Agata Dworniczek-Smołka i Aleksandra Jurczak.

Ostatecznie jury zadecydowało, że tytuł Miss Beskidów 2018 przypadnie Annie Marii Jaromin z Katowic. Koronę Miss Beskidów Nastolatek 2018 otrzymała Martina Czeszak z Bytomia. Nowo wybrana Miss Beskidów ma 20 lat i studiuje finanse menadżerskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jej pasją jest jazda konna. Miss Nastolatek ukończyła 16 lat i jest uczennicą technikum w klasie o profilu stylista mody. W wolnych chwilach projektuje ubrania.

Pozostałe tytuły:
III wicemiss Beskidów Nastolatek Małgorzata Patrzykowska
III wicemiss Beskidów Natalia Cach
II wicemiss Beskidów Nastolatek Zofia Porębska
II wicemiss Beskidów Roksana Pietraszko
I wicemiss Beskidów Nastolatek Hanna Siodłak
I wicemiss Beskidów Luiza Szczerbowska
Miss Foto Nastolatek Marta Siuzdak
Miss Foto Natalia Cach
Miss Talent Hanna Siodłak
Miss Internetu Roksana Pietraszko
Miss Internetu Nastolatki Marta Siuzdak
Miss Publiczności Nastolatek Zofia Porębska
Miss Publiczności Luiza Szczerbowska

Wiele cierpliwości i dyplomacji

Kilkadziesiąt lat pracy pełnej wyzwań, wymagającej wiele cierpliwości i - co tu ukrywać - dyplomacji. Liczne sukcesy w kraju i za granicą. Współtworzenie lokalnej kultury oraz nowe projekty, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w Bielsku-Białej. Nawet najbardziej wymagający obserwatorzy życia towarzyskiego w stolicy Podbeskidzia nie są w stanie odmówić Lucynie Grabowskiej kreatywności i tego, że udało się jej osiągnąć wysoki pułap, który trudno będzie przeskoczyć. Wieloletnia organizatorka konkursów piękności, właścicielka agencji mody, pomysłodawczyni akcji "Pokaz Ludzie Wielkiego Serca", odkrywczyni talentów, pedagog - jest klasą samą w sobie.

- Najbardziej cieszę się, że przez te 30 lat udało się wśród moich podopiecznych zaszczepić ideę pomocy słabszym i potrzebującym. Pokazaliśmy młodzieży, ile daje wolontariat. Oni już wiedzą, że dobro wraca - przyznaje Lucyna Grabowska. - Od początku pomagamy podopiecznym domów dziecka w Cieszynie, Żywcu, i w Bielsku-Białej. Wspieramy schronisko Reksio, bielskie hospicjum - dodaje.

Radzą sobie na wybiegu

Tegoroczna edycja konkursów Miss Beskidów i Miss Beskidów Nastolatek była swoistym powrotem do przeszłości. Pierwszy wybory odbyły się w 1989 roku. Wygrała je Aleksandra Ciopińska, która znalazła wczoraj czas i pojawiła się na uroczystej gali. Podobnie, jak inne królowe z przeszłości. Zobaczyliśmy zatem niemal wszystkie panie, które w poprzednich latach zdobyły koronę miss naszego regionu. Wspaniale prezentowała się Jadwiga Flank, która wygrała konkurs w 1994 roku, aby pózniej sięgnąć po tytuł najpiękniejszej Polki. Lucyna Grabowska zdradziła, że piękna bielszczanka wciąż jeździ samochodem, który wtedy zdobyła.

Pojawiły się także Agata Dworniczek, obecnie bliska współpracownica agencji Grabowska Models, Aleksandra Kot, prezenterka ESKA TV, Katarzyna Berdychowska, Katarzyna Kwaśny. Zabrakło Joanny Kusiak, Miss Beskidów z 2010 roku, która jest świeżo upieczoną mamą. Były piękna Joanna Sendecka, IV wice Mrs World USA oraz Klaudia Matlak - I wice Mrs World Chiny. Mimo upływu czasu panie zachowały piękne sylwetki i nadal radzą sobie na wybiegu. Przyjechały z różnych stron, by na scenie BCK wspominać swój występ przed laty.

- 30 lat konkursów piękności, to ogromny dorobek i moja osobista satysfakcja. Pamiętam pierwsze konkursy, czas przełamywania uprzedzeń i barier. Jestem bardzo dumna ze swoich podopiecznych - podkreślała pani Lucyna. - Nie byłoby ogólnopolskich finałów konkursu bez udziału naszych przedstawicielek, a ostatnio nawet Mrs World. Wszędzie tam beskidzkie piękności wielokrotnie stawały na podium.

Katarzyna Górna-Oremus