Tu święta i zima cały rok


2016-12-24, 07:00  |  komentarzy (14)

Los tego człowieka i jego pięknej pasji, to syndrom czasów. System, państwo, miasto, przepisy - pozostają głuche i ślepe. Przeżarte. Zgniłe. Złe. Nie służą człowiekowi. Napędzają siebie. O Tadziu i jego Prywatnym Muzeum Literatury im. S. Reymonta napisano już wiele, w regionie i poza. Pomimo światła ciepłych publikacji, dalej tu zimno i ciemno. Jak w stajence.

W Święta Bożego Narodzenia może warto za naszym pośrednictwem zajrzeć do miejsca, które nie jest kalkulowane, marketingowo obliczone, aby przyciągnąć? Wręcz przeciwnie - raczej zniechęcić. A jest to przystań prawdziwa, zrodzona z życia poza życiem, z pasji, ze snu… I chyba tak ma być, że to co naprawdę wartościowe schowane jest, zarówno od Gospodarza, jak i Przybysza wymaga wysiłku.

Warto się tu odrodzić. Przekraczając drzwi, wchodzimy do Nowego Świata, baśni, która zatrzyma spędzony tam czas. Oczaruje. I refleksją muśnie.  W imieniu swoim i Tadzia zapraszam na lekcję wrażliwości, piękna, i przy okazji literatury. W niewymuszony, fascynujący sposób. Nauczycielki i nauczyciele gimnazjów/liceów - zabierzcie tu swoich podopiecznych. I niech każdy zostawi monetę. Takich miejsc w zasadzie już nie ma. Miasto już dawno straciło swą szansę. Woli wydać 130 milionów na bunkier drugoligowych igrzysk niż 1000 zł/rocznie na prąd Pierwszoligowego Muzeum. To nam, nie miastu, państwu, etc. powinno zależeć na życiu tej i podobnych inicjatyw. Bo to My (nie miasto) łechcemy ducha, czerpiemy korzyści!

Plon mojego reportażu dotyczy warsztatów fotograficznych „Olympus - aparat, miasto i kawa”. Kilkunastu uczestników miałem przyjemność przyprowadzić  tu w marcu 2016 roku. Było po zmierzchu, ciemność rozświetlały świece i w kilku przypadkach skąpe światło latarki telefonu (nie flasha). Więcej znajdziesz TUTAJ.

Tekst i fotografie: Marek Tomalik

PS. Tadeusza Modrzejewskiego znam od ponad 20 lat. Był moim gościem w Radiu Kraków. Nie tylko zaglądam do jego Muzeum, ale wysyłam w jego przestrzeń goszczących w Bielsku-Białej znajomych, bo uważam, że to atrakcja w skali świata. Z zaproszenia skorzystała m.in. ekipa „Busem przez świat”. Nakręcili tu krótki metraż - TUTAJ.

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej ul. Pankiewicza 1, czynne codziennie od 9.00-17.00, ale najlepiej się telefonicznie umówić.

Artykuł wyświetlono 7115 razy


Galeria:










































Najnowsze artykuły:
2017-07-26
U nas latem śniegu nie będzie
W Bielsku-Białej w dającej się przewidzieć przyszłości w bikini czy spodenkach kąpielowych raczej na nartach nie pojeździmy. Ani na Szyndzielni, ani na Dębowcu śniegu w lecie nie będzie, bo - jak słyszymy - jest to ekonomicznie nieopłacalne.
więcej
2017-07-26
Pożar na stacji paliw
Wczoraj wieczorem na stacji benzynowej przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej stanął w ogniu samochód osobowy. Pożar zaczął gasić właściciel pojazdu wraz z obsługą obiektu. Wezwano straż pożarną. Z terenu stacji ewakuowano dziesięć osób.
więcej
2017-07-26
Zawieszenie protestu przed sądem - foto
W czasie wczorajszej manifestacji przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ogłoszono zawieszenie protestu. Organizatorzy akcji uważają, że dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy są ich sukcesem, ale z powodu braku trzeciego nadal będą obserwować działania rządu.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - organ klaczy 2016-12-26 14:05
Przeczytałem wyjaśnienie kogoś kto podpisał się "Autor artykułu", nie wiem czy jest on rzeczywiście autorem czy tylko chce być jego avatarem, ale pozwolę się nie zgodzić z twierdzeniem że nie chodzi o pieniądze ( gdyby tak było- nie byłoby wstawek a stadionie i opłacaniu prądu w muzeum).
Rzucony tak z powietrza temat muzeum ogórkowego - (jakże chętnie podjęty przez moich interlokutorów) to także nieistotny przykład jakiejkolwiek prywatnej inicjatywy niesłusznie wyciągającej ręce po publiczne pieniądze.
Prywatnie nie mam nic do Pana Tadeusza, ma piękną pasję, życzę mu szczerze wiele pomyślności w tym co robi, ale musi zrozumieć on i jego medialni poplecznicy, że to tylko pasja, hobby, nawet może i cel życia, ale nie może być sposobem na utrzymanie, finansowanym z publicznych pieniędzy. Nie widzę natomiast przeszkód, by ci tak chętnie wydający nie swoje pieniądze, znaleźli alternatywne źródła utrzymania dla tej inicjatywy.
niezarejestrowany - Autor artykułu 2016-12-26 12:39
Przesłanie artykułu jest inne i chyba jednak łatwe do odczytania - tu nie chodzi o jałmużnę dla Tadzia (jak to okrutnie brzmi!) ale o nas samych. To jest zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca, szczególnie w ten czas, bo tam bardzo świątecznie (cały rok choć nie wprost). Tam możemy uczyć się wrażliwości, odebrać lekcję Piękna i z innej perspektywy dotknąć geniuszu noblisty Reymonta. Zaproszenie skierowane w szczególności do młodych (tzw. dzieci starszych). To drugi biegun wszechogarniającej tandety. A co do samego Tadzia - tak, to jego marzenie, sen, z którym się dzieli. I dobrze, że tacy jeszcze są, w przeciwnym razie mielibyśmy (i niedługo mieć będziemy) niekończący się sezon ...ogórkowy.
niezarejestrowany - Bielsko 2016-12-25 23:08
Przecież to jest prywatne muzeum każdy może takie założyć .Po drugie ten Pan mieszka na jednym z osiedli w bloku i na pewno nie jest mu ani zimno ...ani ciemno ..A muzeum prowadzi jako swoje hobby i zamiast non stop prosić o jałmuże poprosił o to żeby ktoś mu pomógł rozkręcić to tak żeby był w stanie to utrzymać. Każdy ma jakieś marzenia i chciałby je zrealizować ale go nie stać na to .W kraju mamy pełno prywatnych muzeów jakoś sobie radzą i nie proszą non stop o kasę.
niezarejestrowany - organ klaczy 2016-12-25 22:53
złamana parówko: jako kompletny cham i prostak, proszę ciebie światłego myśliciela o jakąkolwiek merytoryczną myśl dotycząca tematu, bo wyłapanie tego że zdarzyło mi się napisać Europa z małej litery błyskiem inteligencji raczej nie jest
niezarejestrowany - złamana parówka 2016-12-25 21:31
Organ klaczy - zanim wyruszysz ze swoim ogórkiem w świat poczytaj trochę o pisowni tzn co jak się pisze bo wyjdziesz na chama z tym ogórkiem w Europie i świecie.
niezarejestrowany - organ klaczy 2016-12-25 20:26
Już wielokrotnie to pisałem, piękna pasja, ale tylko pasja, A ci tak bardzo apelujący o dofinansowanie, jeżeli to takie niezbędne dla polskiej kultury, to może niech zrobią coś rzeczywiście, zamiast wydawać nie swoje pieniądze, niech zaczną je zbierać , zaczynając od siebie .
Ja mam taką ideę by uwiecznić ogórka kiszonego, jako wkład Polski w światowa kulturę kulinarną. Chyba założę muzeum, będę zbierał etykiety i chcę dofinansowanie z miasta bo będę rozsławiał Bielsko w europie i świecie.
( dla tych co nie zrozumieli - ostatni akapit , to ironia)
niezarejestrowany - powalający argument 2016-12-25 07:17
@ MJK - To "wypracowanie sobie emerytury" to rzeczywiście wielka rzecz i warto oddać się jej bez reszty stłamszająć swoje pasje wszelakie. Szczególnie w naszym kraju, gdzie na każdego emeryta, który przepracował/stracił całe swoje życie czeka jakże wymarzony 1000 zł. Naprawdę nie zazdroszczę takiego spojrzenia na świat. Chce się w ogóle Pani żyć?
niezarejestrowany - lolo 2016-12-24 23:44
Nie ma czegoś takiego jak Podbeskidzie. Są Beskidy, Beskidek, bezczegostam ale Podbeskidzia nie ma. Ale to jest za granicą. To czego panie mówi. To Janusza iść i poszukać.
niezarejestrowany - BBB 2016-12-24 23:19
Śląsk też był kiedyś nowym tworem, a jeszcze dawniej chodziły tu dinozaury... Na dzień dzisiejszy jest miasto Bielsko- Biała, związane komunikacyjnie, gospodarczo i kulturowo z terenami dawnego województwa bielskiego. Razem tworzą region, który nie ma nic wspólnego z regionem, który powstał na górnym śląsku obejmującym GOP. Szczecin kiedyś był niemiecki, Lwów był polski, ale czasy się zmieniają i tworzą się nowe regiony, które trzeba jakoś nazywać, a stare nazwy zostawić historykom.
niezarejestrowany - bielszczanin 2016-12-24 21:23
Biała była małopolska. W Bielsku-Białej nie ma tu języka, tradycji, dań śląskich itd. a więc Bielsko-Biała to nie śląsk ale podbeskidzie. Koniec kropka.
niezarejestrowany - jaaaaaaa 2016-12-24 18:05
Bielsko leżało na śląsku - śląsk cieszyński, śląsk austriacki... śląsk, śląsk i jeszcze raz śląsk był w nazwie... męczy mnie taka głupota i brak wiedzy, denerwowanie się i powtarzanie, że BB to nie śląsk...śląsk to nie tylko i wyłącznie górny śląsk o który się wielu denrwuje... ps. a podbeskidzie to nowy twór
niezarejestrowany - MJK 2016-12-24 17:24
Jeżeli to muzeum takie ciekawe, to dlaczego nie ma chętnych do zwiedzania?Mogliby płacić bilety wstępu , a po obejrzeniu i zachwycie . dać więcej pieniędzy, jeżeli uważają że warto.Dlaczego ratusz tzn. wszyscy mieszkańcy mają finansować prywatne muzeum?
Ja tam nigdy nie byłam , mnie nie ciekawią teksty Reymonta przepisywane ręcznie, bo po co ktoś zadawał sobie taki trud ,
zamiast wypracować sobie emeryturę
niezarejestrowany - gość 2016-12-24 16:42
Jaki gospodarz takie miasto...
niezarejestrowany - Bielszczanin 2016-12-24 13:28
Wspaniała sprawa.
Jedna uwaga tylko do materiału busem przez świat. Bielsko-Biała to nie Śląsk co jest w materiale powtarzane.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda