Wynajem - opodatkowany czy zwolniony z VAT ?


2012-11-26  |  komentarzy (0)

Wielu z przedsiębiorców oprócz prowadzonej przez siebie głównej działalności posiada jeszcze nieruchomości, które wynajmuje bądź zamierza wynająć. Zatem będąc w tej sytuacji na pewno pojawia się nam pytanie czy taka usługa wynajmu jest opodatkowana czy też zwolniona z podatku VAT ?

Zgodnie z ustawą o VAT i  art. 43 ust. 1 pkt.36 zwalnia od podatku VAT usługi, w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Z ww. przepisu wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym i co bardzo istotne na cele mieszkaniowe.     

Teraz aby odpowiedzieć na nasze pytanie musimy zastanowić się nad tym, czy posiadana przez nas nieruchomość ma charakter mieszkalny czy też użytkowy. Jeżeli użytkowy, to przy usłudze wynajmu nie skorzystamy ze zwolnienia, ale musimy zastosować stawkę 23 % podatku VAT. Jeżeli  jednak mieszkalny, to pojawia się następne pytanie ? czy wynajmujemy nasz lokal na cel mieszkaniowy ?

W tym miejscu postaram się nieco przybliżyć pojęcie celu mieszkaniowego. A zatem cel mieszkaniowy to jest zamieszkanie a nie tylko chwilowy pobyt. Cel mieszkaniowy to coś więcej niż tylko krótki pobyt turystyczny bądź biznesowy,  zdrowotny. Jeżeli jesteśmy przekonani, że zapewniamy naszemu lokatorowi mieszkanie to możemy do realizacji takiej umowy zastosować zwolnienie z podatku VAT.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani o wypełnieniu przez nas celu mieszkaniowego, a nasz najemca okaże się turystą, kuracjuszem, przyjezdnym korzystającym z udostępnianego przez nas  umeblowanego mieszkania albo lokalu, to musimy od takiej transakcji zapłacić 8 % podatek VAT.

Na tej podstawie możemy zauważyć, że podstawą do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT jest głównie fakt, aby nasz wynajem miał cel mieszkaniowy. Na próżno jednak w przepisach szukać informacji o tym, jak długo musi trwać nasz wynajem aby stał się mieszkaniowy. W rzeczywistości to my jako wynajmujący musimy podjąć taką decyzję na podstawie obserwacji naszego najemcy. Dlatego też jeżeli nasz lokator nie będzie tylko chwilowym turystą odwiedzającym nas w celu oderwania się od swojej codzienności czy też załatwiającym ważne interesy biznesmenem i zamieszka u nas na dłużej to znaczy, że się zadomowił  i nie musimy doliczać mu do faktury podatku VAT.         

 

 

Renata Szteklińska

Kancelaria Księgowo-Podatkowa ?MERITUM? S.C.

www.meritumsc.pl
 

Artykuł wyświetlono 4994 razy
Komentarze:


  


(brak komentarzy)
Inne porady:
2013-05-13
Samochód w firmie

2013-04-29
Ulga na złe długi



Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic