W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji i napływem różnych informacji dotyczących koronawirusa poniżej przedstawiamy wybrane artykuły problemowe dotyczące walki z epidemią wraz z linkami do artykułów źródłowych.

Jeżeli bliska wam osoba trafi do szpitala, to możecie jej szybko nie zobaczyć, w wielu szpitalach jest całkowity zakaz odwiedzin. Wasz los w waszych rękach!

12 marca, Słowacja

Słowacja: Rząd zamyka granice w związku z koronawirusem
 

12 marca, USA

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w czwartek w wywiadzie dla telewizji NBC News, że władze Stanów Zjednoczonych spodziewają się kolejnych tysięcy zakażeń koronawirusem. Pence potwierdził też, że koronawirus jest "znacznie bardziej śmiercionośny niż sezonowa grypa". Powtórzył, że to "wyjątkowo poważne zagrożenie" dla osób starszych.

12 Marca, Słowacja

Słowacja wprowadza kontrole sanitarne na granicach, a także wstrzymuje międzynarodowe loty, przejazdy autobusami i pociągami. Przez 14 dni będą także zamknięte szkoły. Naszym celem jest odwleczenie wzrostu zachorowań na Słowacji - powiedział premier Peter Pellegrini. Próbujemy kupić czas. Im później choroba nadejdzie, tym więcej informacji będziemy mieli od naukowców - dodał.

12 marca, Włochy

Siedem osób zostało aresztowanych w Rzymie, a 43 spisane za złamanie przepisów dotyczących ograniczonej możliwości wychodzenia z domu w ramach walki z koronawirusem - poinformowali karabinierzy. Prowadzą oni z policją kontrole kierowców i pieszych.

12 marca, Polska

Szumowski: Wydamy rozporządzenie dot. wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, Minister wykorzystał spotkanie z mediami, by zaapelować do Polaków. To jest czas, na pozostanie w domu. To nie jest czas na to, żeby wychodzić do takich miejsc, jak supermarkety czy sklepy. Nie ma powodów do wykupywanie produktów na zapas, a w kolejce i w tłumie w sklepie mamy szansę zarazić siebie i innych  - mówił.

Andrzej Duda: Są propozycje zawieszenia spłacania kredytów od 3 do 6 miesięcy
 

12 marca, Bielsko-Biała

Pierwszy przypadek koronawirusa u mieszkańca Bielska-Białej, Zarażona kobieta miała ostatnio kontakt z osobą, która przebywała za granicą. Rodzina zarażonej kobiety została poddana kwarantannie.

KORONAWIRUS. APEL DO UCZNIÓW!

„Utrzymujcie kontakty ze sobą za pomocą mediów społecznościowych. Nie spotykajcie się”- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Bielska-Białej apeluje do uczniów o pozostanie w domach.

Decyzją rządu placówki oświatowe z powodu zagrożenia koronawirusem zostaną zamknięte od 16 marca do 25 marca. „Obecna przerwa w zajęciach szkolnych ma służyć przerwaniu bezpośrednich kontaktów między Wami. Dlatego bardzo prosimy (…), abyście nie spotykali się i pozostali w domu”- czytamy w komunikacie.

„Tak będzie bezpiecznie dla Was, Waszych bliskich i nas wszystkich”- tak kończy się komunikat dr Jarosława Rutkiewicza.

Bielskie centra handlowe wdrażają procedury związane z koronawirusem

11 marca, Bielsko-Biała - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej wstrzymuje od czwartku do odwołania przeprowadzanie egzaminów państwowych w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy oraz wstrzymuje przeprowadzanie szkoleń - podał Ośrodek. 

11 marca, WłochyPremier Włoch Giuseppe Conte poinformował w orędziu do narodu o decyzji rządu o zamknięciu wszystkich sklepów i punktów usługowych, barów i restauracji. Otwarte będą tylko te najważniejsze - z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby oraz apteki.
 

11 marca, Polska - W Polsce zarażonych koronawirusem są 33 osoby, w Cieszynie - zarażone dziecko.

11 marca, Świat - Koronawirus, który od grudnia 2019 roku rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów, zabił na świecie ponad 4,3 tys. osób; zakażonych jest ponad 121,5 tys. ludzi.

11 marca, Bielsko-Biała, Jaworze

Jaworze: KONKRETNE DECYZJE W SPRAWIE KORONAWIRUSA

Nadzwyczajne środki ostrożności w ratuszu. Stanowiska wyposażone w szyby

Teatr Polski - Wszystkie rezerwacje do końca marca br. zostały odwołane - powiedziano nam w kasach teatru. - Klienci są bardzo wyrozumiali, przychodzą osobiście, dzwonią...

Zamknięte Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Stara Fabryka, Dom Tkacza oraz Fałatówka w Bystrej.

Szanowni Państwo,
mając na uwadze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, a także działając prewencyjnie i w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, z przykrością informujemy, że wydarzenia zaplanowane w dniach od 11 marca do 14 kwietnia 2020 roku zostają odwołane. Nie będzie też możliwości zwiedzania naszego Muzeum w tym czasie. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.
Źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

11 marca, Polska

- To jest największy apel do ludzi młodych. To nie jest czas na zabawę, ferie i czas wolny. Taki błąd zrobili Włosi - tłumaczył Łukasz Szumowski, w programie „Gość Wiadomości”. - Włosi spędzali ten czas (zamknięcia szkół - red.) w klubach, na imprezach i efekt widzimy. Załamanie się służby zdrowia, selekcja, zgony - podkreślił dalej minister.

Wszystkie szkoły i uczelnie wyższe w Polsce zostaną zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Zamknięte zostaną też żłobki, przedszkola i kluby dziecięce.

- Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarażać innych - powiedział premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Decyzją rządu w obawie przez koronawirusem zamknięte zostają żłobki i klubu dziecięce. Mają być nieczynne przez dwa tygodnie. W tym czasie rodzice będą mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje dla zdrowych dzieci powyżej ósmego roku życia.

​Poznań: Koronawirus. Jacek Jaśkowiak: Artykułów ochronnych wystarczy na trzy dni. Rezerwa masek i strojów ochronnych w poznańskich placówkach wystarczy na trzy dni - poinformował prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Samorządowiec stwierdził także, że bez potrzebnych artykułów medycznych personel odmówi dalszej pracy.

Policjanci przynajmniej raz na dobę będą kontrolować osoby, które zostały poddane kwarantannie. Apelujemy, by te osoby stosowały się do poleceń służb - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

11 marca, Niemcy

Angela Merkel: Większość ludzi zakazi się koronawirusem. Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie. 

10 marca, Polska
21 przypadków koronawirusa w Polsce
zarażony dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych
Imprezy masowe w Polsce odwołane z powodu koronawirusa
Minister sportu Dmowska-Andrzejuk: Rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez sportowych
W Unii Europejskiej zaczyna brakować testów na koronawirusa
Mecze piłkarskiej Ekstraklasy będą się odbywać bez udziału publiczności - poinformował prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.
Jarosław Gowin: Ministerstwo rozważa czasowe zawieszenie zajęć na uczelniach

Główny inspektor sanitarny udostępnił na swojej stronie internetowej dwa wzory formularzy - dla pasażera i kierowcy w związku z zagrożeniem koronawiursem. Obowiązek wypełnienia kart będą mieli kierowcy przekraczający granicę Polski.

- Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk - radzą eksperci na internetowej stronie WHO.

- Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł - informuje na swoim profilu w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnia w dostępnych tam materiałach m.in. czym jest kwarantanna, na kogo jest nakładana i na jak długo.

10 marca, Bielsko-Biała
 - Wstrzymane są wszystkie szkolenia i kursy organizowane przez PSP (m.in. komora dymowa - przyp. red.). Jednostki mogą ćwiczyć tylko na swoim terenie i nie powinny się kontaktować z innymi jednostkami. Od dzisiaj do odwołania przedstawiciele KM PSP w Bielsku-Białej nie będą uczestniczyć w walnych zebraniach OSP. Ani ja, ani moi zastępcy, ani żaden z dowódców na takie zebranie nie pojedzie - powiedział nam st. bryg. Zbigniew Mizera, komendant miejski PSP w Bielsku-Białej. - Sugerujemy, by poszczególne jednostki OSP zawiesiły zajęcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

BCK i teatry zawieszają działalność. Miasto zamyka instytucje kultury
Dwa przypadki koronawirusa w Cieszynie. W Bielsku-Białej odwołane spotkania
Od dziś całkowity zakaz odwiedzin w Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej
Nie podawać sobie rąk na powitanie i unikać zgromadzeń. Szef sanepidu apeluje
Bielskie targi budownictwa przełożone na inny termin. Wszystko przez koronawirusa

9 marca, Bielsko-Biała
Od dziś zakaz odwiedzin w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

6 marca, Jasienica
Pilne! Ośrodek zdrowia w Jasienicy czasowo zamknięty - foto

4 marca
W aptekach ubywa leków. „Najważniejsze, abyśmy nie panikowali”
Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce

Tekst i foto: Mirosław Jamro